Obec Nepřevázka
Nepřevázka
Oficiální stránky obce

Historie obce

V pravěku bylo nad obcí hradiště "Švédské šance" s osídlením již z pozdní doby kamenné, historiedoby bronzové, počátku doby železné a především slovanským kmenem Charvátců.

Ve starých pramenech je obec uváděna jako Nepřívazy - ves, Nepřevazy, Nepřeves. Název pochází od osobního jména Nepřivad či Nepřivěd - ves Nepřivadova či Nepřivědova.

V první polovině 13. století patřila část vsi k Jizernímu Velnu, kde tehdy sídlil Ctibor ze Vtelna. Jeho synové prodali tuto část Hostilce, vdově po Markvartovi z Března a ta ji v roce 1225 věnovala johanitské komendě při kostele sv. Víta na Podolci v Mladé Boleslavi. Již v této době ovšem patřil jeden kmetcí dvůr ve vesnici k Vinařicům, noboť Havel z Vinařic jej daroval v roce 1340 Půtovi ze Žandova spolu s dědictvím v Křimíně a Vinařících. Roku 1447 prodal Jan ze Slivna Nepřevázku Janu Šatalovi z Kovače, seděním na Újezdci, jenž již v roce 1450 postoupil právo na Nepřevázku Janu Černínovi z Černína. Jeho potomci prodali sice své zboží Vančurům z Řehnic, avšak zřejmě bez Nepřevázky, kterou již v této době (počátek 16. století) vlastní Jaroš Stránovský ze Sojovic, majitel Stránova. Jeho syn Markvart prodal celé panství včetně Nepřevázky v roce 1545 Zikmundovi Berkovi z Dubé. Poplužní dvůr zakoupil v roce 1551 Jiřík Cetenský z Cetna a připojil jej k vinařickému panství. Zbytek majetku v Nepřevázce věnoval Zikmund Berka z Dubé v roce 1565 svému synovi Petrovi. Ten prodal majetek v roce 1589 Karlovi z Bibrštějna na Děvíně. Jeho syn Adam zapsal před smrtí majetek manželce Anně, rozené Šlikové z Holiče. Ta se podruhé provdala za Michala staršího Slavatu z Chlumu. Ten jako aktivní účastník pražské defenestrace a stavovského povstání byl po Bílé hoře odsouzen ke ztrátě jmění, avšak na přímluvu svého bratra, jednoho z vůdců katolické strany, Viléma Slavaty, abyl omilostněn a po slibu přestupu ke katolické víře mu byl majetek v roce 1625 vrácen. Michal však nakonec konverzi odmítl, raději emigroval do Saska a majetek svěřil do správy svému Bratrovi Jáchymovi. V roce 1642 přešel majetek na syna Rudolfa a ten jej v roce 1695 prodal Otovi Ferdinandovi z Nostic. Roku 1698 přestala být Nepřevázka součástí stránovského panství, když ji ke své dobrovické državě přikoupil Karel Arnošt z Valdštejna. Po něm Panství zdědila dcera Marie Anna, provdaná za knížete Furstenberga. V roce 1756 jej odkázala svému synovi Karlu Egonu a ten zase synovi Filipovi. V roce 1808 přešlo celé dobrovické panství včetně Nepřevázky do rukou Thurn-Taxisů. Posledním feudálním majitelem Nepřevázky byl kníže Hugo Thurn-Taxis. V roce 1924 proběhlo v obci v rámci pozemkové reformy přídělové řízení, při němž byl bezzemkům a malorolníkům přidělen z velké části velkostatek Thurn-Taxisů. Zbytkový statek o rozloze 80 ha si pronajal a o tři roky později i koupil Slavoj Schonfeld, od kterého jej posléze odkoupil Josef Nepomucký.

První škola v Nepřevázce byla zřízena v roce 1810 v chalupě Františka Melichara. Samotnáškola školní budova byla postavena v roce 1876. Do této školy chodily i děti z Chloumku, vyučovalo se ve dvou třídách. Posléze se učilo již jenom v jedné třídě (1. - 4. ročník), až nakonec bylo v roce 1965 vyučování ukončeno z důvodu malého počtu dětí a všechny děti až do současnosti dojíždějí do školy v Dobrovici.

V roce 1886 byl v obci založen hasičský sbor a v roce 1935 byla postavena požární hasičský sborzbrojnice. Po celou dobu je udržována a po celou dobu hasičský sbor trvá až do současnosti

27. listopadu 1932 byla založena Obec baráčníků, která rovněž bez přerušení trvá až do dnešních dnů.

historieBěhem 1. světové války odešlo na frontu celkem 57 mužů, z nichž 11 padlo, a dva zůstali nezvěstní. V roce 1932 byl těmto padlým odhalen pomník, kde byla po 2. světové válce doplněna deska obětí 1. světové války.

V roce 1919 byla zřízena nákladní železniční zastávka na trati Mladá Boleslav - Nymburk, historieke které byla v roce 1937 přistavena i zastávka osobní. V šedesátých letech byla v souvislosti s rozvojem automobilové dopravy výhybka s váhou zrušena, osobní zastávka existuje dosud.

V listopadu 1926 byl do obce zaveden elektrický proud z vodní elektrárny Durichovy v Krnsku. V roce 1933 byla do obce zavedena telefonní linka.

V roce 1938 byla zahájena stavba obecní budovy pro úřad a knihovnu, ale její dokončení historiese protáhlo téměř až do konce války. Nepřevázka byla osvobozena 9. května 1945, a již 25. května převzal správu obce od bývalého Obecního úřadu nový Místní národní výbor, rekonstruovaný po volbách v roce 1946. Ve stejném roce bylo obnoveno strojní hospodářské družstvo, založené v roce 1935. V rámci dovršení pozemkové reformy byla rozdělena část polí, příslušejících k velkostatku Josefa Nepomuckého a po únoru 1948 byl zbytek velkostatku převzat státem a začleněn do státního statku. V roce 1946 byla v obci zřízena prodejna Pojizerské jednoty, do níž vstoupilo 91 členů.

JZD třetího typu vzniklo v obci roku 1952. V roce 1960 bylo sloučeno s JZD Bezdečín, Chrást a Písková Lhota pod názvem Rozsévačka. Později došlo k dalšímu sloučení (Libichov, Strašnov, Brodce nad Jizerou).

Dnes je úterý, 19. 3. 2024, 11:29:12

Odstávky ČEZ

středa 20. 3. jasno 10/0 °C
čtvrtek 21. 3. jasno 10/0 °C